The Definitive Guide to Badanie oct

Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia oka, to nowoczesne narzędzie diagnostyczne, które pozwala specjaliście rozpoznać wiele chorób okulistycznych i jest przydatne przy przygotowaniu do zabiegów laserowych.

W 10 sposób pacjent po badaniach OCT i POLA WIDZENIA, wstępnie dowiaduje się czy dilemma faktycznie istnieje. Jeśli tak, to wraz z pełnymi badaniami zostaje skierowany do lekarza okulisty na leczenie.

OCT opiera się na falach świetlnych. Nie można go stosować w warunkach, które zakłócają światło przechodzące przez oko. Stany te obejmują gęstą zaćmę lub znaczne krwawienie w ciele szklistym.

Szybkość i precyzja: Technika OCT jest niezwykle precyzyjna i umożliwia uzyskanie obrazów o bardzo wysokiej rozdzielczości. Badanie jest również stosunkowo szybkie i nieinwazyjne, co sprawia, że jest wygodne zarówno dla pacjenta, jak i lekarza.

OCT oka stało się standardem opieki w ocenie i leczeniu większości schorzeń siatkówki. OCT oka wykorzystuje promienie światła do pomiaru grubości siatkówki. W tym badaniu nie stosuje się promieniowania ani promieni rentgenowskich, badanie OCT nie boli i nie jest niewygodne.

Pozwala na read more dokładną analizę tarczy nerwu wzrokowego, co jest istotne w diagnozowaniu i monitorowaniu jaskry oraz innych chorób oczu związanych z nerwem wzrokowym.

To badanie wzroku można również wykonać na NFZ w nielicznych poradniach okulistycznych lecz czas oczekiwania na wizytę może być wydłużony.

Cała procedura trwa kilka minut, lecz wymaga dodatkowego czasu, jeśli istnieje potrzeba poszerzenia źrenicy za pomocą kropli. Otrzymywany wynik jest analizowany i opisywany przez lekarza wykonującego badanie.

Zastosowanie: Badanie OCT jest szeroko stosowane w dziedzinie medycyny, szczególnie w diagnostyce i monitorowaniu chorób oczu, takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, obrzęk siatkówki czy choroby rogówki.

Badanie daje lekarzom okulistom możliwość zobrazowania unaczynienia oraz warstw siatkówki w trakcie jednego badania. Dla pacjenta jest całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne.

Badanie OCT powinno być wykonywane regularnie u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą (jako aspect działań chroniących przed utratą wzroku). O tomografii dna oka powinni pamiętać także Pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, wysoką krótkowzrocznością i innymi wadami refrakcji.

Badanie OCT plamki żółtej to badanie, które pozwala nam ocenić plamkę żółtą, czyli część siatkówki, która jest odpowiedzialna za wysoką ostrość wzroku oraz widzenie barw. Badanie OCT plamki żółtej jest zalecane przez okulistów w sytuacji, kiedy w badaniu w standardowym badaniu okulistycznym zauważą nieprawidłowości w plamce żółtej.

Badanie to wykorzystywane się w diagnostyce, kontroli przebiegu choroby oraz podczas kwalifikacji do zabiegów chirurgicznych. Nowoczesne tomografy są wyposażjust one w funkcje trójwymiarowego obrazowania (3D OCT), dzięki temu lekarz ma możliwość analizy przekrojów tkanki w obrazie trójwymiarowym, tworząc mapy poszczególnych warstw siatkówki, co daje szansę na bardzo wczesne wykrycie choroby lub określenie jej stopnia zaawansowania.

Pomaga ocenić grubość i strukturę rogówki oraz diagnozować schorzenia, takie jak jaskra przedniokomorowa, dystrofie rogówki czy zmiany pooperacyjne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *